ATH-AD500X
Designed for incredibly comfortable listening. With a lightweight honeycomb aluminum casing and magnesium frame structure, these open-air headphones produce no sense of pressure on the ears, offering a completely natural listening experience. Newly designed 53 mm drivers with CCAW voice coils reproduce remarkably natural sound, with impactful bass and outstanding vocal projection. The self-adjusting wing support automatically adjusts to your head size. A straight OFC cable at the left earpiece terminates to a mini plug with included ÂĽ” adapter.
Audiophile Open-air Headphones
Out of stock
Enquire Now
  • Newly designed 53 mm drivers with CCAW voice coils reproduce remarkably natural sound, with deep, impactful bass and outstanding vocal projection
  • Lightweight honeycomb aluminum casing
  • Flexible raised-fabric earpads offer excellent wearing comfort and durability
  • Gold-plated stereo 1/8″ (3.5 mm) connector with 1/4″ (6.3 mm) adapter
Overview
ATH-AD500X
Headphones
Type Open-air Dynamic
Driver Diameter 53 mm
Frequency Response 5 – 25,000 Hz
Maximum Input Power 500 mW